5 налаштувань Android Studio, які зроблять твою роботу швидшою та зручнішою

Serhii Hryshyn
6 min readMar 5, 2025

Привіт! Сьогодні я хочу поділитись порадами, які значно підвищать твою продуктивність в Android Studio. Цікаво? Тоді поїхали розбиратись!

Android Studio — це дуже крутий інструмент для розробки android-додатків з величезною кількістю вбудованого функціоналу та налаштувань. Саме тому, з коробки тут не все підлаштовано, тому от мій топ 5 порад, як налаштувати студію і ловити кайф в процесі роботи.

1. Візьми під контроль Keymap і забудь про мишу назавжди

Мене ще в університеті били палкою по руках, коли я хотів мишкою запустити лабораторну роботу 😅. Через це я звик повністю покладатись виключно на клавіатуру. І саме тому моя перша порада при підкоренні Android Studio — розберись з гарячими клавішами!

Ти скажеш, — “Стій-стій-стій, там же ж мільйон тих гарячих клавіш, і всі вони розкидані по клавіатурі, що це просто неможливо запамʼятати, та й незавжди пальці скрутяться це нажати”.

Да, це правда, з коробки дуже багато всього розкидано незручно, бо функціоналу багато. Тому я раджу забіндити свої власні шорткати.

От як це зробити:

  1. Відкрий Android Studio → Settings → Keymap або Cmd + , (або File → Settings → Keymap на Windows/Linux)
  2. Знайди потрібну дію в пошуку (наприклад, “Close Tab” або “Run”)
  3. Натисни Add Keyboard Shortcut, вводь потрібну тобі комбінацію та зберігай.

Ось список моїх улюблених шорткатів:

  • Закрити вікно: Cmd + W (Mac) / Ctrl + W (Windows/Linux)
  • Закрити проект (але не саму студію): Cmd + Option + W
  • Розділити екран на два: Shift + S або перенести файл вправо — Shift + Option + S
  • Запустити білд на емуляторі або девайсі: Cmd + R , а запустити дебагер — Cmd + D.

Бонус: якщо ти працював раніше в Visual Studio, NetBeans або Eclipse, можна включити keymap цих IDE, щоб переходити було легше.

2. Інтегруй акаунти своїх сервісів і тримай все під контролем

Android Studio пропонує величезну кількість крутих інтеграцій. Тільки з коробки тут йдуть GitHub, Firebase — найпопулярніші сервіси для зберігання і шерінгу коду, а також аналітики продукту. А ще можна додати Jira, Azure і купу всього іншого.

Ось як підключити GitHub в Android Studio:

  1. Відкрий налаштування: Settings → Version Control → GitHub → Add Account
  2. Увійди через логін/пароль або підключись через SSH-ключ або токен
  3. Тепер ти можеш комітити, пушити та створювати Pull Requests безпосередньо з IDE (а ще проводити Code Review і багато іншого).

Можна тримати декілька своїх акаунтів, наприклад, персональний та робочий, тільки не забував переключатись між ними, коли переключаєшся між проектами.

А от як підключити Firebase Crashlytics:

  1. Tools → Firebase → Crashlytics
  2. Налаштуй Firebase у своєму проєкті (тут буде потрібно авторизуватись під своїм Google-акаунтом)
  3. Далі відрий App Quality Insights → Firebase Crashlytics(раджу додати на це шорткат 😉)
  4. Тепер ти можеш переглядати логи крешів і переходити до проблемного коду прямо в IDE.

3. Плагіни — це наше все.

Продовжуючи тему інтеграцій, не можу не розказати детальніше за тюнінг нашої доброї Android Studio задопомогою плагінів.

Ось мій must-have:

  • Azure DevOps або Jira — якщо ти працюєш з одним із цих сервісів для постановки та контролю тікетів, я дуже раджу додати собі плагін для відслідковування задач, а також форматування меседжу в коміті відповідно до правил Jira або Azure
  • Github Workflows — ще один крутий плагін, який я раджу встановити, щоб моніторити CI/CD (якщо він є, звісно. Сподіваюсь, він в тебе є). Також підтримуються і інші CI/CD сервіси
  • JsonToKotlin — якщо тобі досить часто треба створювати моделі по JSON-файлу, я рекомендую поставити цей плагін, щоб не робити це руками щоразу
  • Dart, Flutter та Kotlin Multiplatform — якщо ти плануєш використовувати студію для мультиплатформенної розробки, то ці плагіни для тебе. Також, щоб KMP проект виглядав трошечки симпатичніше, можеш додати собі KMP ProjectView.

Щоправда, захоплюватись цим також не треба, бо кожен наступний плагін — це +1 до пожирачів твоєї оперативки. Тому все, що тобі непотрібно, вимикай. Вимкнути плагіни можна в Settings → Plugins → Installed.

4. Як прискорити білд проекту?

Продовжу тему оперативної памʼяті. Якщо твоя робоча машинка тобі дозволяє, я дуже раджу додати оперативної памʼяті в налаштуваннях студії. Звісно, вона скаже дякую і попросить ще, але і ти відчуєш різницю в швидкості і плавності роботи!

Source

Є два способи, як збільшити памʼять студії: локальний, для проекту, та глобальний. Я рекомендую і той, і той. Заходь в налаштування: Appearance & Behavior → System Settings → Memory Settings . В тебе буде щось схоже, як на скріншоті:

Appearance & Behavior → System Settings → Memory Settings

Тут можна налаштувати розмір Heap для самої студії і її процесу, а також для Gradle і його білд операцій.

Важливо: треба підбирати ці параметри, щоб вони дали максимальну ефективність. Я користуюсь таким правилом: TotalRAM / 2 — це те, скільки я можу виділити на студію та Gradle.

Також, раджу налаштувати локальні параметри для проекту. Вони знаходяться в файлу gradle.properties:

org.gradle.jvmargs=-Xmx8g -XX:MaxMetaspaceSize=8g -XX:+UseParallelGC
org.gradle.daemon=true
org.gradle.parallel=true
org.gradle.caching=true
org.gradle.configureondemand=true
  • В першому рядку ми встановлюємо розмір памʼяті, яка буде виділятись для Gradle (це перевизначає глобальне налаштування самої студії), а також розмір памʼяті Metaspace Java, що допоможе для великих проектів з купою залежностей. Окрім цього, ми налаштовуємо Garbadge Collector на паралельну роботу, що також прискорить Gradle
  • Тут ми встановлюємо, що Gradle має працювати постійно, тобто як daemon, що дозволить перевикористати його ресурси при наступному білді
  • Також, якщо модулі проекта не залежать один від одного, Gradle буде збирати їх паралельно (+1 мотивація правильно розбивати проект на модулі)
  • Якщо файл вже є в кеші, Gradle не буде перезбирати його, а використає із кеша
  • І останнє — ми кажемо Gradle, щоб він конфігурував тільки ті модулі, які напряму необхідні для поточної задачі.

Ці налаштування памʼяті дадуть студії використовувати ваш компʼютер на повну, а вам особисто зекономлять час на білдах і нерви.

5. Code snippers & File templates або якщо автоматизувати бойлерплейт

Кажучи про економію часу, варто також згадати про те, що в нас буває доволі багато рутинних речей під час конфігурації проекту чи написанні фічі. Чи бувало у вас таке, що ви сетапили руками новий модуль в вашому проекті, куди копіпастили Dagger, build.gradle список залежностей і тд? Якраз для цього в Android Studio є File templates, які допомагають автоматизувати створення бойлерплейту.

Щоб додати свій шаблон, необхідно зайти в налаштування: Preferences → Editor → File and Code Templates , далі додати новий темплейт, куди скопіювати необхідний код. Наприклад, можемо автоматизувати створення usecase’ів:

package ${PACKAGE_NAME}

class ${CLASS_NAME}UseCase {
suspend fun execute(): kotlin.Result<${RESULT_NAME}> {
TODO("Not yet implemented")
}
}

Тепер, коли ти створюватимеш новий файл, в тебе буде можливість обрати готовий темплейт замість того, щоб писати з нуля.

Взагалі Android Studio дозволяє створювати шаблони цілих груп файлів, як це працює, наприкоад, зі створенням нового проекту, модуля чи навіть нового fragment+xml+viewmodel. Дай знати в коментарях, чи тобі цікаво, як це налаштувати, і я розгляну це в окремій статті!

6. Бонус: як не втратити все налаштоване і не робити все знову при переустановці студії?

Кожен раз повторювати всі ці кроки трохи накладно і не хочеться, особливо якщо дуже багато всього наконфігурували. Тому JetBrains придумали механізми, як можна синхронізувати всі ці налаштування.

Наразі, рекомендую використовувати найпростіший варіант:
Settings → Manage IDE Settings → Export Settings , оскільки всі автоматизовані версії або deprecated, або поламані

На виході, ви отримаєете файл з усіма вашими налаштуваннями. Можете створити на GitHub окремий репозиторій, де просто ручками покласти цей файл, і коли вам наступного разу потрібно буде конфігурувати студію, ви зможете зробити це набагато швидше.

Хочу підвести підсумки та коротки повторити найважливіше:

  1. Використовуй гарячі клавіши та не бійся конфігурувати їх під себе
  2. Інтегруй всі сервіси, з якими ти часто працюєш, через плагіни
  3. Плагіни — це круто, але важливо не перевантажувати ними студію
  4. Збалансуй кількість доступної оперативної памʼяті, і це дасть тобі крутий буст у швидкості аналізу та збірки проекту
  5. Автоматизуй свій бойлерплейт задопомогою File templates
  6. Збережи свої налаштування, щоб наступний раз не робити все з нуля.

Спробуй ці налаштування та поділися, які з них найбільше покращили твою продуктивність! А в мене на цьому все. Дуже дякую, що прочитав мою статтю. Також буду вдячний за лайк, якщо вона була корисною.

Sign up to discover human stories that deepen your understanding of the world.

Free

Distraction-free reading. No ads.

Organize your knowledge with lists and highlights.

Tell your story. Find your audience.

Membership

Read member-only stories

Support writers you read most

Earn money for your writing

Listen to audio narrations

Read offline with the Medium app

--

--

Serhii Hryshyn
Serhii Hryshyn

Written by Serhii Hryshyn

Patient Mobile Engineer. Love to work with SaaS, Automotive, CRM/HRM, eCommerce. Kotlin ❤️

No responses yet

Write a response